Devrim Muhafızları’na ait karakol ve tesislere saldırı: ​​​​​​​Ceyşu’l Adl üstlendi

İsrail’in Şam’daki büyükelçilik yerleşkesine düzenlediği saldırının etkileri sürerken, İran’ın güneydoğusundaki Sistan-Beluçistan eyaletinde, Devrim Muhafızları Ordusu’na ait Rask kentindeki askeri tesisle Çabahar kentindeki iki polis karakoluna eş zamanlı silahlı saldırılar düzenlendiği bildirildi. ​​​​​​​Ceyşu’l Adl örgütü, sosyal medya hesaplarından saldırıları üstlendi.

AA’nın İran devlet televizyonundan aktardığına göre, Sistan-Beluçistan Vali Yardımcısı Ali Rıza Merhameti, “Birkaç dakika önce Rask ve Çabahar’daki askeri karargahlara terör saldırıları düzenlendi. Durum kontrol altında ve konuyla ilgili detaylı bilgi daha sonra açıklanacak” ifadelerini kullandı.

CEYŞU’L ADL KİMDİR?

İran’da terör örgütü kabul edilen Ceyşu’l Adl, “Sünni Beluç halkının haklarını savunduğunu” öne sürerek ülkenin güneydoğusundaki Pakistan sınırında yer alan Sistan-Belucistan eyaletinde zaman zaman İran’a karşı silahlı eylemler düzenliyor. Ceyşu’l Adl, kendisini “Beluç halkının ve İran’daki Ehli Sünnet’in maddi ve manevi haklarını korumayı hedefleyen bir halk hareketi” olarak tanımlıyor.

Grup, 2012 yılında mevcut lider Selahaddin Faruki ve beraberindeki bazı Beluç savaşçılar tarafından kuruldu. Grubun, bölgede geçmiş dönemlerde faaliyet gösteren Cundullah gibi çeşitli Sünni Beluç oluşumların devamı niteliğinde olduğu tahmin ediliyor.

‘İRAN, DOĞRUDAN İSRAİL’E FÜZE ATARSA ŞAŞIRMAM’

Öte yandan İsrail medyası, İran’ın Suriye’nin başkenti Şam’daki konsolosluk binasının “İsrail tarafından bombalanmasına” karşılık verme tehdidinde bulunmasının ardından Büyük Tel Aviv Bölgesi’ndeki yerel yetkililerin sığınakları açmayı düşündüğünü bildirdi. İsrail merkezli “Walla” sitesinde yer alan haberde güvenlik gerilimlerinin ardından Gush Dan’deki (Büyük Tel Aviv Bölgesi) birçok yerel yetkilinin bu gece sığınakları açmayı düşündüğü belirtildi.

Kanal 12 televizyonunun haberine göre de İsrail’in eski Askeri İstihbarat Dairesi (AMAN) Başkanı Amos Yadlin, “İran, doğrudan İsrail’e füze atarsa ​​şaşırmam” ifadesini kullandı. Yadlin, “Hizbullah, ramazan ayının son cuma günü yani tam iki gün sonra savaşı başlatmak için emir almış olabilir” görüşünü paylaştı.

Maariv gazetesi ise İsrail Hava Kuvvetleri’nin, İran’ın yakın zamanda karşılık verme ihtimali nedeniyle yüksek alarma geçirildiğini bildirdi. Kanal 13’ün askeri yorumcusu Alon Ben David, “İsrail, İranlıların bu sefer karşılık verme konusunda önceki zamanlara göre daha kararlı olduğunun farkında” değerlendirmesinde bulundu.

DEVRİM MUHAFIZLARI’NDAN 7 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

İsrail ordusu, dün İran’ın Şam’daki konsolosluk binasına 1 Nisan’da hava saldırısı düzenlemesinin ardından hava savunmasını güçlendirmek için yedek askerleri göreve çağıracağını duyurmuştu. İsrail, İran’ın Şam’daki büyükelçilik yerleşkesinde yer alan konsolosluk binasına 1 Nisan’da hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusu’ndan 2’si general rütbesinde 7 kişi ölmüştü. Saldırıya hızlıca misillemede bulunacağını duyuran İran, olaydan ABD’yi de sorumlu tutmuştu. Tel Aviv yönetimi ise Şam’da İran’ın konsolosluk binasına düzenlenen saldırıyı resmi olarak üstlenmemişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x